Towarzystwo Miłośników Piotrowic

środa, 25 wrzesień 2013 13:29

Ziemniaki upieczone

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ziemniak2013Liderzy Piotrowic już po raz dwunasty zorganizowali Święto Pieczonego Ziemniaka. Po południu 21 września park wiejski zaroił się mieszkańcami Piotrowic i innych miejscowości Gminy Męcinka. Wielu było też gości z zewnątrz, jak choćby z Lubina czy Głogowa. Od godz. 16 organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jak zawsze wzięcie miała loteria fantowa, bo niejeden marzył o głównej nagrodzie - kuchence gazowej ufundowanej przez dyrektora Sebastiana Gulkę.

 

Wśród dzieci furorę robiły wielkie, dmuchane kule, gwarantujące świetną zabawę na okrągło. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rzeźbiarskie, zorganizowane przez Danutę i Zdzisława Nowaków, którzy przybyli ze znajomymi artystami – Andrzejem Kaniewskim z Głogowa i Januszem Skrętkowiczem z Lubina. Do Piotrowic zawitała też Anna Kołodziej ze Snowidzy z przepięknymi koronkowymi obrusami i rośliny ozdobne pp. Benedyk i Kania. Strażacy z OSP Męcinka pokazali sprzęt, jakim dysponują. Razem z druhami z OSP Małuszów czuwali też nad bezpieczeństwem. Policjanci – asp. Krzysztof Kos i asp. Arkadiusz Graczyk z KPP Jawor zajęli się znakowaniem rowerów. Wiele braw otrzymał zespół „Metamorfoza”, który po raz pierwszy wystąpił przed piotrowicką publicznością. O tę niespodziankę zadbał sołtys Mirosław Fornalski.

Do konkursu na potrawę z ziemniaków zgłosiło się pięciu uczestników, którzy zgodnie z regulaminem przynieśli gotowe potrawy. Jury w składzie Jowita Martyniak Lech (prezes Banku Spółdzielczego w Jaworze), sekretarz gminy Męcinka Andrzej Czech i radny Andrzej Ankus oceniali walory smakowe i zapachowe oraz estetykę i sposób podania. Najlepszy okazał się „Kartoflanik” wykonany przez Ewelinę Maniecką z Piotrowic. Drugie miejsce zajęły szaszłyki Daniela Rzepy, tuż za nimi uplasowały się ziemniaczane kotleciki p. Krystyny Domaradzkiej. Kolejne miejsce zajął „Kartoflarz” upieczony przez panie z kabaretu „Żmije” oraz pączki ziemniaczane wystawione przez sołectwo Męcinka. Trzeba przyznać, że wszystkie potrawy były smaczne, a o kolejności miejsc decydowała różnica kilku punktów.

Podczas festynu można było spróbować ziemniaków pod różnymi postaciami. Najzwyklejsze ziemniaki z ogniska i parnika konsumowane były przez wielu amatorów tych bulw, tym bardziej, że tradycyjnie już były dostępne gratis. Przygotowany przez panie z Rady Sołeckiej placek po piotrowicku (z gulaszem i surówkami) znalazł uznanie wśród smakoszy, podobnie jak upieczone przez piotrowickie gospodynie ciasta. Słodkości i frytek nie brakowało również na kiermaszu Rady Rodziców SP Piotrowice.

W konkursie wiedzy o motoryzacji pierwszą nagrodę zdobył Marcin Pawlik, drugą Piotr Białogłowicz, a trzecią Andrzej Sanigórski. Swych sił spróbowali także Marcin Maniecki, Agnieszka Bieliz i Anna Żur. Z kolei najszybsza w skrobaniu ziemniaków była Anna Olszewska (ona również najsprawniej przeniosła kartofle z jednego kosza do drugiego), a kolejne miejsca w tym konkursie zajęły Katarzyna Tomaś, Katarzyna Kiełb, Barbara Momot i Joanna Wybraniec. W rzucie ziemniakiem do celu wśród dzieci zwyciężyła Daria Ciesielska. Wieczorem parkiet pod chmurką zapełnił się tancerzami, którzy świetnie się bawili z zespołem MASTAR z Sichowa.

Wśród gości obecni byli: prezes BS Jawor - Jowita Martyniak-Lech, wójt Zbigniew Przychodzeń, przewodniczący Rady Gminy Męcinka Wiesław Gregulski, sekretarz Andrzej Czech, proboszczowie ks. Marek Kluwak i Marek Lach, radni i sołtysi gminy Męcinka.

Organizatorzy - Towarzystwo Miłośników Piotrowic, sołtys, Rada Sołecka i radni (przy wsparciu gminy Męcinka) serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Święta Pieczonego Ziemniaka, paniom, które upiekły ciasta oraz sponsorom: Sebastianowi Gulka, Marcinowi i Grzegorzowi Węglewskim, Sławomirowi Plecety, Czesławowi Grzywa, Januszowi Hołyńskiemu, Małgorzacie Czaja, Łukaszowi Pawlikowi, Marcinowi Ankusowi, Zbigniewowi Dzikowiczowi, Arkadiuszowi Ruszczakowi, Dariuszowi Wasilkowskiemu, Mariuszowi Szymkiewiczowi, Tadeuszowi Stadnikowi, Sławomirowi Wiśniewskiemu, Robertowi Strzyżowi, Tomaszowi Hołyńskiemu, Pawłowi Paluchiewiczowi, Pawłowi Furtakowi, Dominice Karwat, Aleksandrowi Drągowi, Agnieszce Zarzyckiej, Elżbiecie Skucińskiej, dyrektor BGŻ Jawor Elżbiecie Kuźniar, doktor Jadwidze Woźny, Jerzemu Fijałkowskiemu i Katarzynie Gonera, Antoniemu Falkiewiczowi, Urszuli Rzepie, Krystynie Bizdra i Wiktorowi Sołtysowi, Helenie i Ryszardowi Szymkiewiczom, BS Jawor, PSB Mrówka, Janowi Guśtakowi, Leszkowi Kowalczykowi i Jerzemu Błaszczykiewiczowi. Dołożyli się także radni Małgorzata Stawowczyk, Agnieszka Śmiłowska i Andrzej Ankus.

Więcej zdjęć w GALERII

Czytany 1542 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 wrzesień 2013 13:33
Daniel

1Daniel Śmiłowski - prezes Stowarzyszenia, tel. 508204922


smilowski 2

ankus2

___________________________

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.