Towarzystwo Miłośników Piotrowic

Aktualności (18)

wtorek, 18 wrzesień 2018 20:15

Pieczony Ziemniak 2018 - info

Napisał

Wójt Gminy Męcinka, Towarzystwo Miłośników Piotrowic, Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Piotrowice serdecznie zapraszają na ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA, które odbędzie się w piotrowickim parku, 22.09.2018 r. (sobota), od godz. 15.

środa, 06 wrzesień 2017 21:09

Pieczony Ziemniak 2017 - info

Napisał

Towarzystwo Miłośników Piotrowic, sołtys i Rada Sołecka zaprasza już w sobotę, 9 września od godz. 15 do parku w centrum Piotrowic na jubileuszowe Święto Pieczonego Ziemniaka. Organizatorzy zapewniają jak zwykle wiele atrakcji, w tym koncert gwiazdy wieczoru – rokowej kapeli góralskiej TURNIOKI z Zakopanego.

poniedziałek, 12 wrzesień 2016 20:32

Kolejny Ziemniak tuż, tuż...

Napisał

Już w sobotę, 17 września 2016r., od godz. 15 w parku wiejskim w Piotrowicach, zapraszamy na Święto Pieczonego Ziemniaka. Poniżej regulamin konkursu kulinarnego dla mieszkańców Gminy Męcinka na „Najsmaczniejszą potrawę z ziemniaków”. Zapraszamy do wzięcia udziału. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zapraszamy również, szczególnie dzieci, do przyniesienia na festyn Ziemniaków-Cudaków, które również będą podlegać ocenie. Szczegóły o festynie na plakacie.

Regulamin KONKURSU

środa, 07 październik 2015 19:53

Kulturalne kartoflisko

Napisał

Mnóstwo gości, wielu artystów na scenie oraz ziemniaki w roli głównej - takie było Święto Pieczonego Ziemniaka, które w Piotrowicach odbyło się już po raz czternasty. - Warto było przyjść - komentowali uczestnicy, szczególnie ci, którzy wzięli udział w loterii "Ziemniaczane Szczęście". Główna nagroda - pralka automatyczna pojechała do Godziszowej. Organizatorzy najbardziej martwili się o pogodę. – Po ubiegłorocznej imprezie pogoda nas już nie zaskoczy. Wtedy lało jak z cebra, a my musieliśmy taplać się w błocie – wspomina sołtys Piotrowic, Andrzej Ankus. W tym roku na scenie działo się dużo.

Wystąpił zespół Ars Longa, który z międzynarodową obsadą uraczył biesiadników wspaniałym koncertem. Do śpiewów włączała się publiczność oraz… Tadeusz Samborski, członek Zarządu Woj. Dolnośląskiego. Z czasem do Piotrowic dojechali lokalni parlamentarzyści, Elżbieta Witek i Robert Kropiwnicki. Poseł Kropiwnicki okazał się doskonałym znawcą sztuki kulinarnej. Trafnie wytypował (nie znając oceny jury) najsmaczniejszą potrawę w konkursie. Zdaniem jurorów – Małgorzaty Żywickiej, Elżbiety Orłowskiej, Heleny Szymkiewicz i Mariusza Barańskiego - okazały się nią... knedle ze śliwkami wykonane przez członkinie Kabaretu „Żmije”  z Męcinki. Drugą nagrodę zdobyła Magdalena Nawara za smażone ziemniaczki po piotrowicku, a trzecią Anetta Puk za gołąbki z tartych ziemniaków. Do konkursu zgłosili się  ponadto: sołectwo Chroślice z ziemniaczanymi serniczkami babuni, frytkami w sosie musztardowym i roladkami z placków ziemniaczanych; Aniela Hołyńska z kresowym kartoflanikiem; Krystyna Hołyńska z gołąbkami ziemniaczanymi oraz Rada Sołecka ze Słupa z gołąbkami z ziemniaków zapiekanymi w śmietanie. Ziemniaki w płynie dostarczył z kolei Paweł Furtak, jednak taki „specjał” nie mieścił się w ramach regulaminu konkursu. Natomiast w konkursie dla strongmanów najsilniejszy okazał się Arkadiusz Kruczek, przed Krzysztofem Detyną i Rafałem Osowieckim.
W innej zabawie – na najdłuższą obierkę ziemniaczaną, zwyciężył rodzynek – Robert Matkowski z Jawora, który pokonał wszystkie uczestniczki: Annę Olszewską, Annę Główczewską-Wybraniec, Magdalenę Kos, Joannę Wybraniec i Katarzynę Tomaś. Dyrektor OSiR-u w Jaworze swoją wygraną przekazał jednak na ręce sołtysa Chroślic Daniela Rzepy – z gratulacjami za zwycięstwo na przeglądzie zespołów ludowych w Lubinie.
Tego dnia dobrą zabawę miały też dzieci. Znalazło się wielu chętnych do rzucania ziemniakami na „kartoflisku” - do zmagań przystąpiło blisko 50 uczestników, jednak bezkonkurencyjny okazał się Łukasz Kalinowski. Drugie miejsce zajął Krystian Rodzeń, trzecie – Dorota Horoszko, a czwarte – Natalia Kuśmierczyk. Trochę mniej odważnych stanęło do konkursu wiedzy o Dolnym Śląsku. Wygrała Nikola Wybraniec, drugi był Tomasz Karaban, a trzecie – ex aequo Natalia Nowocień i Natalia Płaskocińska. Wszystkie główne nagrody w konkursach ufundował wójt Mirosław Brzozowski.
Z kolei poseł Kropiwnicki przekazał nagrody dla uczestników konkursu na Ziemniaka-cudaka. Tu główną wygraną otrzymała Karolina Olszewska za ziemniaczaną Myszkę Mini, drugą nagrodę zdobył Jakub Telep za ziemniaczaną gęś, trzecią - Miłosz Nawara za „twarz”, czwartą - Basia Śmiłowska za morsa, a wyróżnienie – pani Maria Broda z Sadów za wielkiego kartofla.
Na scenie wystąpiły też lokalne „Piotrowiczanki” i gościnnie „Chrośliczanie”, zaśpiewała Maja i zatańczył Miłosz. Wieczorem w klimatach disco-polo zabawiał publiczność zespół MC (z) KOWAR, a do godz. trzeciej w nocy grał zespół MASTAR. Wielu biesiadników, którzy zaopatrzyli się w losy, nie mogło się doczekać godz. 20. Wtedy odbyło się losowanie głównych nagród. Pralka pojechała do Godziszowej, a i pozostałe nagrody (AGD) wygrali głównie mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Nagrody wręczał starosta powiatu Stanisław Laskowski w towarzystwie Zbigniewa Skowrona, lokalnego przedsiębiorcy i „Przyjaciela Piotrowic”, jak podkreślał prowadzący imprezę.
Strawy dla ciała tego dnia też nie brakowało. Placki po piotrowicku rozpływały się w ustach, domowe ciasta smakowały wyśmienicie, a zupa ugotowana i serwowana przez Józefa Łupkowskiego wprost znikała z polowej kuchni. Bezpieczeństwo zapewnili strażacy.
Prezes Towarzystwa Miłośników Piotrowic Daniel Śmiłowski w imieniu organizatorów dziękuje wszystkim biesiadnikom i gościom za przybycie i miłą atmosferę. Dziękuje też sponsorom za wsparcie, to duchowe i finansowe oraz mieszkańcom za coraz liczniejsze włączanie się w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy. - Przepraszam też mieszkańców, szczególnie sąsiadów za zakłócenie ciszy nocnej i inne niedogodności związane z organizacją imprezy w parku - dodaje prezes i zaprasza na kolejne takie święto już za rok.
Więcej zdjęć TUTAJ w GALERII

Organizatorzy piotrowickiego Święta Pieczonego Ziemniaka składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się finansowo i rzeczowo do organizacji festynu. Imprezę wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wójt Gminy Męcinka Mirosław Brzozowski, Zbigniew Skowron, Grzegorz Węglewski, Jerzy Błaszczykiewicz, Paweł Furtak, Jan Karło i Teresa Nijaka, Elżbieta Skucińska, Elżbieta Kuźniar, Daniel Rzepa, Dominika i Mariusz Karwat, Justyna Kaniak, Marek Puk, Antoni Falkiewicz, Jan Guśtak, Darek Stojko, Paweł Paluchiewicz, Rada Sołecka Chełmiec, Rada Sołecka Małuszów, Sławomir Plecety, Piotr Osiatycki, Andrzej Kępiński, Aleksander Drąg, Janusz Hołyński, Tadeusz Stadnik, Zygmunt Osiatycki, Marcin Ankus, Mirosława Ankus, Daniel Śmiłowski, Edmund Gacek, Jan Szuber, Zdzisław Rzeszutek, Łukasz Pawlik, Leszek Kowalczyk, Zbigniew Drąg, Marcin Przychodzeń, Ryszard Szymkiewicz, Mirosław Plecety, Władysław Jachym, Jarosław Jachym, Edward Górski, Mieczysław Gręda, Mariusz Szymkiewicz, Andrzej Pietrzyk, Małgorzata Czaja, Arkadiusz Grzywa, Czesław Grzywa, Dawid Filiks, Arkadiusz Ruszczak, Krystyna Bizdra,  Sabina Manik, Jolanta Koman, Monika Włodarczyk, Zbigniew Bąk, Ryszard Osiatycki, Józef Grechowicz, Katarzyna Gonera, Jerzy Fijałkowski, Piotr Królikowski i Kamil Dudek.

Społecznie w organizację festynu zaangażowali się: Mirosława i Andrzej Ankus, Agnieszka i Daniel Śmiłowscy, Krystyna i Jerzy Pastuszczak, Krystyna Domaradzka, Krystyna Włosińska, Anna Łupkowska, Janina Kopeć, Józef Łupkowski, Józefa Bigos, Małgorzata Stawowczyk, Jadwiga Jaroń, Grażyna Biernacka, Magdalena Nawara, Anetta Januszek, Małgorzata i Kamil Dudek, Zbigniew Kwolek, Czesława Gawińska, Adam Ankus, Daria Słaba, Patrycja Bobowska, Ewa Kuc, Darek Kozłowski, Krzysztof Świątoniowski, Sławomir Kieres i Tadeusz Spurek. Ciasta upiekły panie: Aleksandra Biskup, Krystyna Skiba, Anetta Januszek, Czesława Gawińska, Józefa Bigos, Bożena Pęczak, Anna Guśtak, Barbara Jachym, Krystyna Kalinowska, Urszula Januszek, Kamila Telep, Małgorzata Dudek i Anna Łupkowska.

Święto Pieczonego Ziemniaka współfinansowane było ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach realizacji zadań publicznych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, umowa nr DS-K/208/2015 zawarta w dn. 18.09.2015r.

środa, 24 czerwiec 2015 07:36

Rodzinnie, z atrakcjami

Napisał

Piotrowickie imprezy plenerowe zawsze należały do udanych. Niezależnie od pogody przyciągają rzesze zainteresowanych - miłośników dobrej zabawy i miłego towarzystwa. Tak było i tym razem. Tegoroczny festyn rodzinny w Piotrowicach był pierwszą imprezę plenerową organizowaną przez sołtysa Andrzeja Ankusa, Radę Sołecką i lokalnych działaczy. Biesiadników nie wystraszyła pogoda. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie - szczególnie dzieci, bo to do nich przede wszystkim skierowane były atrakcje.

sobota, 04 kwiecień 2015 16:23

Zaproszenie na szkolenie

Napisał

ulotka net fb2Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenia komputerowe dofinansowane z UE oraz EFS, dzięki którym zwiększycie Państwo szanse na znalezienie satysfakcjonującej Was pracy.

wtorek, 24 marzec 2015 10:33

Seniorzy dostaną głos

Napisał

Czy ma sens powstawanie rad powoływanych przez wójtów czy burmistrzów? Jakie są aspekty prawne funkcjonowania Rad? Czy Rady mają jakieś narzędzia wsparcia? Na te i inne pytania znaleźli odpowiedź członkowie Towarzystwa Miłośników Piotrowic podczas szkolenia zorganizowanego przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych.

piątek, 12 wrzesień 2014 23:07

Pieczony Ziemniak '2014

Napisał

Święto Pieczonego Ziemniaka - sobota, 20 września 2014r. Poniżej regulamin konkursu kulinarnego. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym. Poniżej znajdują się informacje i regulamin. Święto będzie okazją do podsumowania pierwszego etapu inicjatywy Odnowy Wsi Dolnośląskiej.

wtorek, 03 czerwiec 2014 09:16

Smacznie, zdrowo, rodzinnie

Napisał

rodzina2014W Piotrowicach Dzień Dziecka obchodzony jest od lat podczas festynu rodzinnego w parku. Rada Sołecka, radni i sołtys również i w tym roku stanęli na wysokości zadania i postarali się o atrakcje dla najmłodszych, tych starszych i rodziców. Dopisała pogoda, frekwencja i ANDORA, która zagwarantowała obfity bufet i miejsca do odpoczynku. W niedzielę Piotrowiczanie balowali do północy. W organizację imprezy zaangażowała się także społeczność ze Szkoły Podstawowej im. Piastów Śląskich.

środa, 25 wrzesień 2013 13:29

Ziemniaki upieczone

Napisał

ziemniak2013Liderzy Piotrowic już po raz dwunasty zorganizowali Święto Pieczonego Ziemniaka. Po południu 21 września park wiejski zaroił się mieszkańcami Piotrowic i innych miejscowości Gminy Męcinka. Wielu było też gości z zewnątrz, jak choćby z Lubina czy Głogowa. Od godz. 16 organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jak zawsze wzięcie miała loteria fantowa, bo niejeden marzył o głównej nagrodzie - kuchence gazowej ufundowanej przez dyrektora Sebastiana Gulkę.

wtorek, 20 sierpień 2013 17:14

Sto lat to za mało…

Napisał

1Każdemu bliskiemu śpiewa się toasty, ukochanym śpiewa się sto lat i życzy pomyślności, ale nie każdemu jest dane słuchać:... „Sto lat to za mało”. Swoje setne urodziny obchodziła 15 sierpnia br. Pani Anastazja Józefczuk z Piotrowic. Urodziła trójkę dzieci – syna Władysława oraz córki Janinę i Stefanię. Doczekała się dziewięcioro wnucząt, a prawnuków, których jest już 13, ciągle przybywa.

wtorek, 06 sierpień 2013 10:42

Muzyczne lato

Napisał

dyskoPółmetek wakacji mieszkańcy Piotrowic powitali śpiewająco i w plenerze. W sobotnie popołudnie nad zabytkowym parkiem unosił się dym z grilla, a biesiadne przeboje zagłuszyły na kilka godzin ptasie trele. Jak się okazało propozycja wspólnego spędzenia czasu była strzałem w dziesiątkę.

wtorek, 30 lipiec 2013 03:56

Wierni od dziesięcioleci

Napisał
Sakramentalne „Tak” wypowiada się zawsze na poważnie, wierność przyrzeka się aż do śmierci. Współcześnie wiele maleństw „rozpada” się nawet po kilku miesiącach. Przykładem mogą być dla nas jubilaci z gminy Męcinka, którzy obchodzą w tym roku diamentowe, szmaragdowe i złote rocznice ślubu. W imieniu prezydenta RP okolicznościowe odznaczenia nadawane przez prezydenta RP wręczył wójt Zbigniew Przychodzeń podczas sesji Rady Gminy Męcinka w poniedziałek, 29 lipca. Wśród odznaczonych byli mieszkańcy Piotrowic, pp. Paturaj i pp. Witkowscy.
czwartek, 13 czerwiec 2013 07:55

Lokal to podstawa!

Napisał

23as9Towarzystwo Miłośników Piotrowic rozpoczęło swoją działalność już w 2005r. Choć początki były trudne, a aktywnych członków było jak na lekarstwo, udało się przetrwać chwile kryzysu i TMP działa już osiem lat. Prezesem Stowarzyszenia jest Daniel Śmiłowski, który zapytany o działaczy od razu wymienia Andrzeja Ankusa, Zygmunta Osiatyckiego i Grzegorza Węglewskiego. Bo właśnie od nich wszystko się zaczęło…

poniedziałek, 01 kwiecień 2013 20:20

Pożegnaliśmy najstarszą mieszkankę

Napisał

starowinka2Przyjechała do Piotrowic w 1945 roku z mężem Janem, z którym spotkała się po drodze, jadąc w transporcie do Polski. Urodziła się w Czabarówce (dawne woj. tarnopolskie), a mieszkała w Chorostkowie. Doczekała się dwóch córek – Heleny i Marii (obie już nie żyją), wielu wnucząt, prawnucząt i praprawnucząt. Urodzona 5. stycznia 905r. pani Stanisława Czeredrecka odeszła do wieczności 28. marca b.r.

czwartek, 21 luty 2013 10:15

Zebranie wiejskie ws. "ustawy śmieciowej"

Napisał

smieci2 marca w Szkole Podstawowej w Piotrowicach odbędzie się zebranie wiejskie w sprawie nowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych - informuje gminni urzędnicy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. - Obecność obowiązkowa! - dodaje sołtys Mirosław Fornalski, a z sołtysem wiadomo (nie ma żartów!). Więcej informacji znajduje się na stronie Urzędu Gminy www.mecinka.pl

wtorek, 05 luty 2013 06:28

Życzliwy bez granic

Napisał

Ogólnopolski Klub Ludzi Życzliwych działa już 30 lat. Jego założyciel i prezes Jerzy Janoszka uważa, że nie sposób wymienić wszystkich akcji, które Stowarzyszenie przeprowadziło. Od pewnego czasu Klub przyznaje nagrody dla „najżyczliwszych”. W tym roku, w rocznicę powstania Klubu specjalne wyróżnienie otrzymał mieszkaniec Jakuszowej Grzegorz Węglewski, który jak się okazało aktywnie wspiera wiele inicjatyw nie tylko na terenie naszego powiatu.

poniedziałek, 04 luty 2013 09:44

Spotkanie Noworoczne

Napisał

W tym roku w późniejszym czasie, więc już nie opłatkowe, ale noworoczne spotkanie przygotowali Piotrowiczanie. Organizacją zajęli się członkowie Rady Sołeckiej, sołtys, radni i przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Piotrowic. W świetlicy wiejskiej przy wspólnym stole zasiadło ponad pięćdziesiąt osób, wśród których obecni byli zaproszeni goście – proboszcz Marek Kluwak i przewodniczący Rady Gminy Wiesław Gregulski, który przekazał zebranym także życzenia w imieniu wójta Zbigniewa Przychodzenia.


smilowski 2

ankus2

___________________________

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.